fbpx

Praktikud

Kehapsühhoteraapia

Iga hingetõmme, südamelöök, liigutus, mõte mõjutab meie energiat ja eluvoolu. Kui energiavoog on moonutatud või takistatud, loome endale piiravad uskumused ja elu väljenduse.

Sellest tulenevalt hakkab füüsiline keha väljendama teatud tunnuseid – selja nõgusus, küür turjal, kanarind, kiilaspäisus, jalavõlvi kõrgus, kehahoiakud, liigutused, impulsid jne. Kõik see mõjutab meelt ja keha jutustab enda lugu vahel selgemini, vahel varjatumalt. Mis on selle all olev kogemus, psühhosomaatika, mille tagajärjel kujunes kindla liigutuse, reaktsiooni kinnihoidmine ning kus kehas seda laengut ikka veel säilitatakse? Kinni hoitud kehaimpulsid ehk laengud hakkavad mõjutama seda, kuidas füüsiline keha võtab vormi, liigutab, reageerib – võitle, põgene, tardu, kompenseeri.

Millistel juhtudel võib kehapsühhoteraapia aidata?

Kehapsühhoteraapias töötatakse kõigi teemadega, mida eluprotsess hõlmab:

  • Füüsiline tervis – üldine tervislik seisund, liikumine, organismi talitlus, hea uni, energia dünaamika jne;
  • Psühholoogiline tasand – tunded, mõtted, õppimine, kehaväljendus, käitumine, enesehinnang jne;
  • Võime tegutseda ja olla loov – suutlikkus integreerida arenguga seotud ja muud traumad rõõmu ja voolavuse kogemuseks;
  • Sotsiaalsed sidemed – tähendusrikkad isiklikud ja ametialased suhted;
  • Kontakti ja puudutuse toetamine – võime arendada personaalseid ja intiimseid suhteid;
  • Elu- ja looduskeskkond – vabadus, füüsiline ja rahaline turvalisus, tervishoid, looduse tunnetamine;
  • Tervikliku inimese potentsiaali avaldumine.
Kehapsühhoteraapia-enesepeegeldus

Kuidas kehapsühhoteraapia töötab?

Emotsioonid ja tunded kutsutakse esile ja nende väljendamiseks luuakse turvaline keskkond. Nende emotsioonide ja tunnete juurte uurimine ning selle avastamine, kuidas inimene neid oma keha-meele süsteemis hoiab, aitab sageli leida harmoonilisemat lõimumist oma praeguses elus.

Kehapsühhoteraapia käsitleb inimese terviklikkust – isikuomadusi ja ainulaadset potentsiaali. Sellest usaldusest meie loomupärase armastuse, headuse, loovuse ja enesetervendamise võime vastu tegeleme takistuste ja piirangutega, millega inimene silmitsi seisab, et neid omadusi vabalt välja arendada ja liikuda eneseteostuse poole – nii isiklikult kui tööalaselt.

Kehapsühhoteraapia seansi ajal taasluuakse erinevaid situatsioone nii ehedalt kui võimalik. Selleks kasutatakse erinevaid vahendeid, mis imiteeriks või toetaks impulsi väljendumist. Terapeut võib võtta kellegi rolli, et käivitada ja võimendada vajaliku ilmumist. Samal ajal terapeut ka juhib, selleks on ta koolitatud olema vajadusel kahes rollis korraga.

Kehapsühhoteraapia teeb tööd inimese kui isikuga, kes kogeb oma elus füüsilist või emotsionaalset ebamugavust. Tehnikad on nii sõnalised, emotsioone väljendavad kui ka keha kaasavad. Töö tulemusena vabaneb kogemuste allasurumiseks vaja läinud energia ja muutub hoopis inimese enda sisemiseks jõuks.

Kasulik teada kehapsühhoteraapia kohta

Kehapsühhoteraapia programmi rajaja Siegmar Gerken, PHD, ECP, HP (psühhoteraapia) õppis psühholoogiat, haridusteadust ja antropoloogiat. Ta õpetas JFK ülikooli somaatilise psühholoogia osakonna, Santa Barbara Graduate Institute’i, Esaleni Instituudi ja Käitumuslike Teraapiate Instituudi Hamburgis.

Nüüd õpetab ta üle maailma ülikoolides ja erainstituutides psühhosomaatiliste protsesside omavahelisi seoseid, mis manifesteeruvad kehas emotsioonide, vaimu, tahte ja teadvuse tasanditest.

Tema teadustöö inimenergiavälja alal koos prof F. Poppiga ja meie keha-meelevälja psühho-emotsionaalsete seisundite kohta avas uusi teadmisi teadlastele ja praktikutele. Ta on EABP teaduskomitee kaasasutaja, õppejõud, terapeut, koolitaja ja juhendaja.

Allolev video annab Siegmar Genken põgusa ülevaate prühhoteraapia põhimõtetest. Eestikeelse tõlke jaoks vali Youtube´i seadetest subtiitrite automaattõlge eesti keelde.

Kasutatud allikad

Kui see kõnetas ja sobib sinule