fbpx

Praktikud

Konstellatsioon

Perekonstellatsioon on vahend, mis võib aidata nähtavale tuua keerukaid põimumisi nii päritoluperes kui ka praeguses perekonnas või suhetes. Igaühe sünni- ehk päritoluperel on tugevad seosed ja mõjutused meiega tänase elu ja selles toimuvaga. Need mustrid ja seosed võivad ulatuda isegi seitse põlve tagasi toimunud sündmustesse. Inimestena oleme armastavad, lojaalsed oma pere ja esivanemate suhtes ning seepärast kompenseerime alateadlikult oma vanemate või eelnevate põlvkondade võlgu ja vajadusi.

Rikardia.com lehel on konstellöör 
Kadi-Maarija Maripuu

Konstellatsioonid
Konstellatsioonid 2

Eesti Konstellatsioonide Instituudi kohaselt „toovad muudatused konstellatsioonis mõistmise, sisemise selguse ning pinge maanduse, millele järgnev sügav lõdvestumine võimaldab peresüsteemi liikmete vahel armastusel taas voolata. 

Nagu igas muuski süsteemis, juhivad ka perekonnas meie käitumist kirjutamata reeglid, millest me pereliikmetena enamasti midagi ei tea. Kui üks või mitu süsteemi liiget alateadlikult neid arhailisi seadusi rikuvad, tekib selle tagajärjel teisel pereliikmel kannatus. Seda tehakse teadmatult, mitte mässumeelsusest, nagu arvata võiks, vaid armastusest – pimedast armastusest.“

Kui me uurime oma tundeid ja tajusid „teadmiste väljal“, on meil võimalik murda välja perekonna mustritest, mis põhjustavad kannatusi. Oluline on märkida, et perekond või osa sellest ei ole ilmtingimata halb, vaid perekond on lihtsalt suur osa meie elust. Näiteks sul on küll meelepärane töö või sulle meeldib koolis käia ja õppida, kuid sellegipoolest võivad need tegevused põhjustada stressi.

Millistel juhtudel võib aidata?

Konstellatsioone saab kasutada mitmesuguste probleemide, nii füüsiliste, vaimsete kui ka sotsiaalsete probleemide lahendamiseks. Antud meetod võib aidata ületada allolevaid probleeme:

  • depressioon
  • ärevus
  • sõltuvused
  • halvad harjumused
  • läbikukkumised tööl
  • negatiivsed suhtemustrid
  • leibkonna talitlushäired, sealhulgas vanema ja lapse vahel
  • varasemad traumad
  • lein
  • obsessiivsed mõtted
  • füüsilised haigused
  • finantsprobleemid
  • foobiad
  • liigne süütunne

Kuidas see töötab?

Tavalisel perekonstellatsiooni seansil on otsija, konstellöör ehk abistaja ja võib-olla ka teised osalejad. Otsija on isik, kes tuleb probleemi lahendama. Juhendaja on terapeut, kes juhib konstellatsiooni. Teised osalejad on omavahel mitteseotud inimesed, kes võivad olla ka oma seanssidel otsijad.
 
Otsija probleem
 
Otsijal on probleem, mida ta peab lahendama või ületama. Probleem võib olla kõike alates küünte närimisest või suitsetamisest kuni suhteprobleemide või depressioonini. Seanss algab lühikese probleemi kirjeldusega, probleemi võimalike põhjuste üle ei arutleta. Seanss jätkub istudes jälgimisega.
 

Perekonstellatsiooni kehastamine rühmas

Kui seansiga on seotud teisi inimesi, valib või soovitab konstellöör erinevaid inimesi, kes esindavad rollimängus konkreetset perekonda, võib-olla mitmest põlvkonnast. Samuti võib konstellöör valida ise või palub otsijal valida inimesi, kes esindavad gruppi, kuhu otsija kuulub, või ideaali, mida nad järgivad.

Seejärel paigutatakse osalejad väljal viisil, mis võiks olla otsija jaoks tähendusrikas perekonstellatsioonis. Kõik jäävad rollimängu ajal mõneks ajaks paigale, andes otsijale aega morfogeense väljaga ühenduse loomiseks ja kindlaks tegemiseks, kas paigutus vastab nende jaoks tõele.

Kohanduste tegemine

Konstellöör kohandab paigutust seni, kuni otsija tunneb, et see on “õige”. Selle tunnetamine võib võtta aega. Kui otsija nõustub paigutusega, võtab ta sellega ühendust tunnete tasandil ja mõtleb. See aitab otsijal tuvastada oma praeguse probleemi allika.

Sel hetkel soovitab juhendaja igale rühmas osalejale lause öelda. Otsija võtab oma koha perekonna dünaamikas ja iga inimene ütleb oma lause. Jällegi, kui soovitus ei vasta nende jaoks tõele, võib konstellöör uuesti proovida.

Emotsionaalsete kannatuste lahendamine

Pärast perekonstellatsiooni harjutuse lõppu läheb otsija, olles teada saanud oma praeguse probleemi allika, tagasi oma ellu, et saada rohkem teada kõnealuse probleemiga seotud isiku (või osa tema minevikust) kohta. Kui see isik on veel elus, saavad nad selle inimesega emotsionaalsel tasandil otse ühendust võtta, et suhet tervendada. Kui isik on surnud või muul viisil kättesaamatu, otsib otsija muid viise, kuidas saada teada, mis minevikus juhtus või mida see inimene esindada võib, et nad saaksid lahendada need püsivad esivanemate probleemid.

Allolev video annab hea ülevaate konstellatsioonide olemusest. Eestikeelse tõlke jaoks vali Youtube´i seadetest subtiitrite automaattõlge eesti keelde.

Konstellatsioon toimub tavaliselt kas töötoas või erapraksises individuaalsete nõustamisseanssidena ning kasutatavad meetodid on erinevad.

Konstellatsiooni töötoas  koguneb rühm inimesi, et osaleda vaataja või asendajana grupi konstellatsioonis. Grupp võib olla nii suur kui väike. Konstellatsioonis ilmsiks tulevad erinevad dünaamikad ja lahendused pakuvad vastuseid ja mõistmist nii asendajatele kui ka pealtvaatajatele. Tunded, mis valitsevad konstellatsiooniväljas, jõuavad kõigini.

Individuaalne konstellatsioon on kliendi ja konstellööri vaheline privaatne kohtumine, kus ei ole teisi inimesi. Konstellatsiooni viikase läbi kas laual või põrandal ning asendamiseks kasutatakse väikseid spetsiaalseid nukke, esemeid ja muid vajalikke elemente.

Kasulik teada

Konstellatsioonide teooria töötas välja saksa terapeut Bert Hellinger, ühendades oma varasema teraapiatega seotud töö omaenda elukogemuste ja tunnetega.

Mingi aja oma elust oli Hellinger katoliku preester ja töötas Lõuna-Aafrika zuulu rahva seas misjonärina. Seal jälgis ta, kuidas nende kultuur pakub ravi ja lahendab perekonnast tekkinud probleeme. Ta märkas ka, et Zuulu vaimulikud tseremooniad olid väga sarnased katoliku missa rituaalidega. Need mõjutasid tema hilisemat lähenemist perekonstellatsiooni väljatöötamises.

Pärast Euroopasse naasmist lahkus Hellinger preestri ametist, et saada psühhoterapeudiks. Ta õppis paljude erinevate teraapiakoolide märkimisväärsete psühhoterapeutide juures. Selle aja jooksul mõjutasid teda erinevate peresüsteemide terapeutidest arvamusliidrid, kelle spetsialiseerumise valdkonnad olid:

  • psühhoanalüütilised meetodid
  • transaktsioonianalüüs
  • ema, isa, laps teraapia (primary therapy)
  • psühhodraama
  • pereskulptuur
  • põlvkondadeülene psühholoogia
  • neurolingvistiline programmeerimine
  • provokatiivne teraapia
  • hoidmisteraapia
  • elu stsenaariumid
  • lühiteraapia

1990. aastatel, pärast 50. aastat töötamist peredega üle kogu maailma, pani Bert Hellinger kõik need erinevad ideed kokku, et luua uut tüüpi teraapia ja tervendamine. Enne oma surma kirjutas ta muljetavaldavad 83 raamatut, samuti on ta läbi viinud lugematul hulgal seminare.

Kasutatud allikad

Eesti Konstellatsioonide Instituut
BetterHelp.com
Konstellatsioonid.com

Kostellatsiooniteraapia pakub huvi