Valu on organismi kaitsereaktsioon, mis annab märku haiguslikust seisundist. Kui see kestab kauem kui kolm kuud, võib tegu olla kroonilise valuga. Valu tekke algpõhjus on sageli selleks ajaks juba kadunud, kuid närvisüsteemis säilub niinimetatud valumälu.
Kroonilise valuga kaasnevad tihti muud sümptomid – väsimus, isutus, une- ja meeleoluhäired. Pikema aja jooksul võib kaasneda kaalulangus, töövõime vähenemine ning depressiivsus. Kas valu on põhjus või tagajärg, seda pole nii mõnigi kord lihtne mõista. Kui haiguslike muutuste areng on peatatud või haigus välja ravitud, aga valu jätkub peale seda pikemat aega, võib kaaluda sellise valu käsitlemist eraldi haigusena.
Mitmed ülemaailmsed uuringud on näidanud seost lapsepõlves juhtunud traumaatiliste sündmuste, nagu väärkohtlemine, hooletussejätmine või düsfunktsionaalne kodu, ja hilisema kroonilise valu tekke vahel.
Valu on traditsiooniliselt käsitletud peamiselt füüsilise probleemina, mille ravimiseks on kasutatud ravimeid, füsioteraapiat või äärmuslikel juhtudel operatsiooni. Kuigi need meetodid aitavad teatud juhtudel, on neil ka mõõdukaid kuni tõsiseid negatiivseid tagajärgi, sealhulgas kirurgilisi tüsistusi ning sõltuvust valuvaigistitest ja opioididest.
Tänapäeval mõistetakse üha enam, et valu saab käsitleda ka psühholoogilisel ja sotsiaalsel tasandil. Kuigi iga inimese valu on erinev ja võib vallanduda erinevalt, on olemas meetodeid, mis aitavad kroonilise valu sümptomeid hallata.