Igaüks võib mõnel eluetapil sattuda olukorda, kus tema sees valitseb segadus ja teadmatus, mis temaga toimub või kuidas edasi minna. Taolistel hetkedel võime kõige enam vajada erapooletut inimest, kes kuulaks ja aitaks lahti mõtestada elu sasipundart, millesse ollakse takerdunud. Mõnikord piisab vaid mõnest kohtumisest terapeudiga, et suuta selgema pilguga oma olukorda hinnata ning otsustada, kuidas ja kuhupoole edasi minna.
Terapeudi juurde tulek ei tähenda automaatselt, et inimese psüühikal midagi viga on ja seda peaks hakkama kiiresti tablettidega ravima. Vastupidi – julgus tulla terapeudi juurde ja oma teemasid koos analüüsida näitab inimese küpsust leida oma küsimustele vastused, et liikuda lahenduste suunas.
Psühholoogiline nõustamine võib pakkuda tuge mitmesugustes olukordades. Näiteks kui inimene kogeb ärevust, kurbust, segadust, väsimust või sisemist rahutust, mille põhjused ei ole kohe arusaadavad. Samuti võib nõustamine aidata kriiside ajal – olgu selleks tööstress, suhteprobleemid, lahkuminek, lein, vanemlusprobleemid või enese kaotamise tunne elumuutuste keskel.
Paljud pöörduvad nõustaja poole ka enesearengu eesmärgil, et paremini mõista oma käitumismustreid, suurendada enesekindlust või teha selgemaid otsuseid. Nõustamine on eriti kasulik, kui tekib tunne, et endal jääb jõudu või vaadet vajaka, et keeruline olukord iseseisvalt lahendada.
Nõustamisprotsess koosneb üldjuhul individuaalsetest kohtumistest, mille jooksul klient räägib oma tunnetest, kogemustest ja mõtetest ning nõustaja kuulab, peegeldab, esitab küsimusi ja pakub vajadusel mõtestavaid raamistusi. Oluline osa protsessist on usalduslik suhe nõustaja ja kliendi vahel.
Töö võib keskenduda konkreetsele teemale (nt otsuse langetamine, suhteprobleem) või olla pikemaajalisem ja uurivam, toetades inimese üldist eneseteadlikkuse kasvu. Mõned nõustajad kasutavad lisaks vestlusele ka erinevaid meetodeid nagu visuaalne eneseväljendus, rollimängud või keha tähelepanule suunatud harjutused. Nõustamine võib toimuda näost näkku, videosilla vahendusel või mõnel juhul ka kirjalikul kujul.
Psühholoogiline nõustamine ei pruugi olla piisav, kui inimene kogeb tõsiseid psüühikahäireid, nagu psühhoos, tugev depressioon koos suitsiidsete mõtetega või söömishäired, mis vajavad intensiivsemat ja sageli ka meditsiinilist sekkumist. Sellisel juhul on sobivam pöörduda psühhiaatri või psühhoterapeudi poole.
Samuti ei ole nõustamine sobiv, kui inimene ei soovi ise muutust või ei ole valmis end avama – nõustamine on koostööl põhinev protsess, mis vajab osaleja aktiivset kaasatust ja ausust iseenda suhtes.
Psühholoogiline nõustamine ei tähenda, et inimesel oleks „midagi viga“. Vastupidi – see on märk enese eest hoolitsemisest ja soovist elada teadlikumalt. Tegu ei ole kiirlahenduste otsimisega, vaid protsessiga, mis võib viia järkjärguliste, kuid sügavate muutusteni. Sageli piisab juba sellest, et inimene saab oma mured või küsimused turvaliselt välja öelda – see loob ruumi uue vaatenurga tekkeks.
Kohtumiste sagedus ja kestus sõltuvad teemast ja inimese vajadustest. Mõni teema saab selguse juba paari kohtumisega, mõne puhul on vaja pikemat süvenemist. Kõik nõustajad on seotud konfidentsiaalsusnõudega – räägitu jääb osapoolte vahele.
Psühholoogiline nõustamine põhineb tõenduspõhistel suhtlemisviisidel ja psühholoogilistel teooriatel, mille mõju on korduvalt kinnitatud teadusuuringutes. Näiteks on uuringud näidanud, et ainuüksi teadlik ja hinnanguteta kuulamine võib oluliselt vähendada inimese stressitaset ja aidata kaasa enesepeegeldusele. Veelgi enam – empaatilise suhte olemasolu nõustaja ja kliendi vahel on üks olulisemaid faktoreid positiivse muutuse tekkeks, sõltumata kasutatud meetodist.
Neuroteadus on samuti kinnitanud, et eneseväljendus ja rääkimine aktiveerivad aju piirkondi, mis toetavad emotsioonide töötlemist ja eneseregulatsiooni. See aitab inimesel paremini toime tulla keeruliste olukordadega, suurendada otsustusvõimet ja tugevdada vaimset paindlikkust.
https://www.apa.org/topics/psychotherapy/counseling