fbpx

Praktikud

Stress

Mis on stress?

Paljud inimesed tunnevad tänapäeval, et nad võitlevad pidevalt stressi ja ärevusega. Ühiskonna kinnisidee tootlikkusest, meie tarbitava digitaalse teabe pidev voog, üha istuvam eluviis ja ülekoormatuse tunne võivad aidata põhjustada stressi, mida paljud tunnevad. Kuigi lühiajalise stressi talumisega saame kõik hakkama, võib pikaajaline või intensiivne stressitase avaldada negatiivset mõju meie suhetele ja töötulemustele. See võib põhjustada ka paanikahooge ja depressiooni.

Stress on keha loomulik reaktsioon olukordadele, mis nõuavad meilt reageerimist. Stressiseisundi ajal vabanevad kehas hormoonid ja kemikaalid nagu adrenaliin ja kortisool. Sellest tingitud kehareaktsiooni nimetatakse sageli “võitle või põgene” reaktsiooniks.

Lühiajaline stress aitab meil ohtlike olukordadega hakkama saada. See esmane reaktsioon aitas meie koopameestest esivanematel võimalikule ohule kiiresti reageerida. Kui stress on aga ülemäärane või pikaajaline, võib see kahjustada tervist ja mõjutada elu negatiivselt.

Millised on stressi tunnused?

Tavalisteks stressi tunnusteks on ärrituvus, keskendumisraskused, söögiisu muutused, unehäired, motivatsioonipuudus, probleemid seksuaaelus, meeleolu kõikumine ja sotsiaalne eemalehoidmine. Kehalised muutused võivad hõlmata valusid, lihaspingeid, söögiisu muutusi, peavalusid, seedimisprobleeme ja südame löögisageduse kiirenemist.

Arvestades, et stress on seotud 95% või kõigi haigusprotsesside kaastegurina, on tervikliku alternatiivse tervise ja tervenemise nurgakiviks õppimine, kuidas stressi tõhusalt juhtida. See õppeprotsess algab nelja konkreetse stressitüübi äratundmise või tuvastamisega.

Stressitegurid jagunevad üldiselt neljaks tüübiks: 

Füüsiline stress: trauma (vigastus, infektsioon, operatsioon), intensiivne füüsiline töö/ülekoormus, keskkonnareostus (pestitsiidid, herbitsiidid, toksiinid, raskmetallid, ebapiisav valgus, kiirgus, müra, elektromagnetväljad), haigus (viiruslik, bakteriaalne või seenhaigus), väsimus, ebapiisav hapnikuvarustus, madal veresuhkur, hormonaalsed ja/või biokeemilised tasakaaluhäired, toitumisstress (toitumisvaegused, toiduallergiad ja -tundlikkus, ebatervislikud toitumisharjumused), dehüdratsioon, ainete kuritarvitamine, hambaraviprobleemid ja luu- ja lihaskonna kõrvalekalded/tasakaaluhäired.

Psühholoogiline stress: emotsionaalne stress (pahameel, hirmud, frustratsioon, kurbus, viha, lein), kognitiivsed pinged (info üleküllus, kiirenenud ajataju, mure, süütunne, häbi, armukadedus, vastupanu, kiindumused, enesekriitika), teostamatu perfektsionism, ärevus, paanikahood, iseendaga kontaki kaotamine, reaalsustaju muutumine, liigne kontroll asjade üle) ja tajumisstress (uskumused, rollid, lood, hoiakud, maailmavaade).

Psühhosotsiaalne stress: suhte-/abieluraskused (elukaaslane, õed-vennad, lapsed, perekond, tööandja, töökaaslased), sotsiaalse toetuse puudumine, piisavaks toimetulekuks ressursside puudumine, töökoha/investeeringute/säästude kaotus, lähedaste kaotus, pankrot, kodu kaotamine, isolatsioon.

Psühho-vaimne stress: väärtuste, tähenduse ja eesmärgi kriis; rõõmutu püüdlus tootliku, rahuldustpakkuva, tähendusrikka ja rahuldustpakkuva töö asemel; kõrvalekaldumine oma põhilistest vaimsetest tõekspidamistest.

Kuidas stress tervist mõjutab?

Lühikesed stressipursked ei ole oma olemuselt kahjulikud, kuigi keha rahunemine võib aega võtta. Pikaajalisel või korduval stressireaktsioonil võivad olla aga kahjulikud füüsilised ja psühholoogilised tagajärjed. 

Üldiselt mõjutab valesti või ebatõhusalt juhitud stress keha. Kui stressiga seotud tunded, meeleolud, emotsioonid surutakse kehasse, nimetatakse seda tavaliselt psühhosomaatiliseks või psühhogeenseks haiguseks (peavalud, südamepekslemine, füüsiline/kognitiivne/emotsionaalne valu ja kannatused, kitsendatud kurk ja pinnapealne hingamine, niisked peopesad, väsimus, iiveldus, ärevus, allergiad, astma, immuunsüsteemi ebatõhusa toimimisega seotud autoimmuunsündroomid, hüpertensioon (kõrge vererõhk) ja seedetrakti häired, nagu kõhulahtisus, maoärritus, kaksteistsõrmiksoole haavandid ja söögitoru reflukssündroom).

Pikaajaline stress võib põhjustada immuunfunktsiooni nõrgenemist, suurenenud vastuvõtlikkust nakkushaigustele ja immuunsüsteemiga seotud haigustele ning vähile. Emotsionaalne stress võib põhjustada ka hormonaalset tasakaalustamatust (neerupealised, hüpofüüs, kilpnääre jne), mis veelgi häirivad tervet immuunsüsteemi toimimist.

Kognitiivne: ärevad mõtted, hirmus ootusärevus, halb keskendumisvõime, raskused mäluga.

Emotsionaalne: pingetunne, ärrituvus, rahutus, mured, võimetus lõõgastuda, depressioon.

Käitumine: ülesannete vältimine; unehäired; raskused tööülesannete täitmisel; askeldamine; värinad; pingutatud nägu; rusikatega kokku surumine; nutmine; muutused joomise, söömise või suitsetamise käitumises.

Füsioloogilised: jäigad või pinges lihased, hammaste krigistamine, higistamine, pingepeavalu, nõrkustunne, lämbumistunne, neelamisraskused, kõhuvalu, iiveldus, oksendamine, soolestiku lõtvumine, kõhukinnisus, urineerimise sagedus ja kiireloomulisus, huvi kaotus seksi vastu, väsimus, värisemine või värinad, kaalulangus või -tõus, teadlikkus südamelöögist.

Sotsiaalne: mõned inimesed kipuvad stressirohketel aegadel otsima teisi, kellega koos olla. Teised inimesed eemalduvad. Samuti võib suhete kvaliteet muutuda, kui inimene on stressis.

Tee test ja leia enda probleemile vastav teraapia.

Kasutatud kirjandus

psychologytoday.com/intl/basics/stress

mentalhelp.net/blogs/types-of-stress-and-their-symptoms/

Tee esimene samm stressivabama elu poole