Teadlik vabastav tants

Teadlik vabastav tants, inglise keeles Open Floor, on kaasaegne liikumispraktika, mis ühendab keha, meele, emotsioonide ja sisemaailma teadliku uurimise vaba liikumise kaudu. Erinevalt koreograafiaga tantsutundidest ei keskendu Open Floor tehnikale või välisele vormile, vaid kutsub osalejat liikuma autentselt, kuulama oma keha vajadusi ja uurima hetkes tekkivaid impulsse.

See on liikumise meditatsioon, mille kaudu saame kontakti oma keha intelligentsusega, vabastada allasurutud emotsioone, suurendada kohalolu ning toetada isiklikku kasvu ja tervenemist.

Millistel juhtudel võib aidata?

Teadlik vabastav tants võib olla toetav paljudes olukordades:

  • Stressi ja ärevuse leevendamine – liikumine aitab kehal vabastada pingeid ning taastada rahu ja tasakaalu.

  • Emotsionaalne vabastamine – turvalises ruumis on võimalik liikumise kaudu kontakti saada allasurutud või keeruliste tunnetega.

  • Kehateadlikkuse suurendamine – sobib hästi neile, kes tunnevad end kehas „kinni“ või kontaktist väljas.

  • Loovuse ja eneseväljenduse arendamine – vaba liikumine äratab loomuliku impulsi väljendada end kehasõbralikul moel.

  • Trauma- või kaotusprotsesside toetamine – liikumine aitab keerulisi kogemusi kehas töödelda, ilma neid sõnadesse panemata.

Open Floor on sobilik igas vanuses ja igas füüsilises vormis inimestele – varasem tantsukogemus ei ole vajalik.

Kuidas see töötab?

Open Floor liikumispraktika järgib kindlaid põhimõtteid ja struktuuri:

  • Liikumisimpulsside jälgimine – osalejat kutsutakse kuulama, mis keha sees toimub, ning liikuma vastavalt sellele.

  • Teemakeskne töö – tunnid võivad keskenduda näiteks piiride, emotsioonide, suhete või elujõu teemadele.

  • Ankurdamine kehasse – õpetaja suunab tähelepanu kehasse tagasi toomisele, et emotsioonid ja mõtted saaksid maanduda.

  • Individuaalne ja grupiline töö – osalejad võivad liikuda üksinda, paaris või grupis, sõltuvalt tunni fookusest.

  • Muusika ja ruum – hoolikalt valitud helimaastik toetab liikumise kulgu ja muutusi.

 

Open Floor õpetajad on läbinud põhjaliku väljaõppe ning loovad ruumi, kus on turvaline, mittehinnanguline ja toetav olla just selline, nagu sa oled.

Vastunäidustused

Kuigi Open Floor sobib enamikele inimestele, võib see vajada kohandusi järgmistes olukordades:

  • Äge psühhoos või ebastabiilne vaimne seisund – enne osalemist tuleks konsulteerida spetsialistiga.

  • Tugev füüsiline valu või vigastus – tuleb kohandada liikumist vastavalt kehalistele võimalustele.

  • Hiljutine trauma või lein – kuigi Open Floor võib toetada taastumist, võib see esile tuua tugevaid emotsioone ning vajada terapeutilist järeltoetust.

Kasulik teada

Teadlik vabastav tants toimub enamasti vaikuses, ilma verbaalse suhtluseta, mis loob sügavama kontakti iseendaga ja vähendab väliseid segajaid. Tantsitakse paljajalu või sokkides ning riietus on mugav ja liikumist toetav. Praktika ei eelda mingisuguseid tantsulisi oskusi ega varasemat kogemust – oluline on valmisolek kuulata oma keha ja lubada endal liikuda nii, nagu just sel hetkel loomulik tundub. 

Paljude jaoks võib esmakordne osalemine tunduda veidi ebamugav või isegi haavatav, eriti kui ollakse harjunud end peamiselt verbaalselt või vaimselt väljendama. Samas on see ebamugavus osa kasvu- ja avastusteekonnast. Open Floor pakub võimalust aeglustada, kogeda kohalolu ning tulla tagasi oma kehalise olemuse juurde – seda nii igapäevaseks tasakaalustamiseks kui sügavamaks sisemiseks tööks.

Huvitavaid fakte teadusest

Viimaste aastate teadusuuringud on hakanud üha rohkem toetama liikumispõhiste praktikate mõju vaimsele ja füüsilisele tervisele. Näiteks on leitud, et teadlik liikumine, sealhulgas vaba tants, aitab alandada stressihormoon kortisooli taset kehas ja tõstab heaolutunde eest vastutavate neurotransmitterite, nagu serotoniini ja dopamiini, taset. Lisaks toetab selline praktika aju neuroplastilisust ehk võimet kujundada uusi närviühendusi, mis on oluline nii emotsionaalses tervenemises kui õppimises. 

Paljud somaatilise psühhoteraapia valdkonnas töötavad teadlased ja terapeudid on toonud esile, et liikumine aitab kehal töödelda emotsioone, mis muidu võivad jääda kehasse pidama ja hiljem avalduda psühhosomaatiliste kaebustena, näiteks kroonilise pinge või valuna. Just seetõttu on liikumispõhised tehnikad järjest enam leidnud koha ka teraapilistes ja rehabilitatsiooniprogrammides üle maailma.

Kasutatud allikad

https://openfloor.org/

 

Kui teadlik vabastav tants pakub huvi