fbpx

Praktikud

Trauma ja pingete vabastamise harjutused (TRE)

TRE on lihtne meetod, milles kasutatakse kehalisi harjutusi selleks, et vabastada stressi või pingeid kehas, mis on kogunenud igapäevaelust, keerulistest situatsioonidest, lühi- või pikaajalistest stressiolukordadest või traumaatilistest kogemustest.

Millistel juhtudel võib aidata?

 • krooniline stress
 • madal energiatase
 • ärevus
 • unehäired
 • füüsilised pinged
 • emotsionaalsed traumad (agressiivsuse vähenemine)
 • kroonilised valud, mis on tingitud meie igapäevasest elust ning kiirest tempost.

Kuidas see töötab?

TRE koosneb harjutuste komplektist, mis aitavad vabastada kehast sügavaid pingeid, äratades keha poolt kontrollitava lihaste värisemisprotsessi, mida nimetatakse neurogeeniliseks lihasvärinaks. Meetodi unikaalsus seisneb selles, et värisemine saab alguse sügaval keha keskmes asuvaist nimme-niudelihastest. Õrnad värinad kanduvad väljapoole piki selgroogu, vabastades pinged ristluust pealuuni.

TRE harjutused kujutavad endast lihtsaid venitusi ja neid kasutatakse selleks, et õrnalt stimuleerida iseeneslikke lihasvärinaid. Kui harjutused on peale korduvaid sessioone ära õpitud ja selgeks saadud, võib soojendusharjutusi kiirendada või asendada tavapäraste harjutustega, mida sa nagunii teed, nt käimine, jooga vms. Seega muutub TRE kiireks ning efektiivseks püsiva lõõgastuse saavutamise meetodiks.

Raputamismehhanism lihastes on osa meie loomupärasest reageeringust inimestena. Lihaste raputamine suurendab keha vastupidavust, kuna toob kaasa sügava lõdvestumise, mis loomulikult vähendab stressitaset. Seeläbi võib vabastada emotsioone alates kergest ärritusest kuni tõsise ärevuseni olenemata sellest, kas see on põhjustatud tööstressist, liigsest murest, konfliktidest suhetes, füüsilisest stressist või õnnetustest põhjustatud traumadest.

TRE-st saab kasu olenemata sellest, kas oled vanem/abikaasa, kes soovib kasvatada kannatlikkust oma perega suheldes, vägivalla või õnnetuse ohver, PTSD-ga sõdur, sportlane või lihtsalt inimene, kes soovib saada vastupidavamaks ning end elus paremini tunda.

Vastunäidustused

 • epilepsia
 • krambid
 • skisofreenia
 • rasedus

Huvitavaid fakte teadusest

TRE meetodi looja David Bercelli (Ph.D) on rahvusvaheline ekspert trauma vabastamise ja konfliktide lahendamise valdkondades. See revolutsiooniline tehnika on loodud selleks, et aidata vabastada kehas traumeeriv kogemus või kroonilise stressi käigus tekkinud sügavad pinged. Dave on elanud ja töötanud kaks aastakümmet üheksas riigis, viies läbi traumade leevendamise seminare ja kavandades taastumisprogramme rahvusvahelistele organisatsioonidele üle maailma. David on ainulaadne selle poolest, et tal on tugev akadeemiline ja kogemuslik alus psühhoteraapias ja terapeutilises kehatöös.

Lehel https://traumaprevention.com/research/ väljatoodud publikatsioonide ja uuringute nimekiri on muljetavaldav.

Kasulik teada

Alates 2014. aastast järgitakse ülemaailmset sertifitseerimiskoolitusprogrammi, mis võimaldab selle sertifikaadi saanutel pakkuda TRE-d individuaalselt ja/või rühmas. Sertifikaadi eesmärk on õpetada õpilasele või kliendile asjatundlikult TRE tehnikaid ja toetada kogemuse pakkumist.

Kasutatud allikad

teraapiakeskus.ee/teraapiad/tre-meetod/

traumaprevention.com

Tunned, et TRE saaks toetada