fbpx

Reiki

Reiki on käte keha peale ja/või kohale panemisega tervendamise viis, kus klient kas lamab või istub. Sessioon toimub riietes ja tavaliselt lamades ning inimene on kaetud kerge tekiga. Enamasti mängib kogu protseduuri jooksul lõõgastuse suurendamiseks loodus- või mõni muu rahustav muusika. See on vaikne tehnika ehk Reiki praktik on vaikuses, keskendunud ja meditatiivses seisundis, mis kandub suhteliselt kiiresti üle ka kliendile ja laseb tal lõdvestuda ning vaigistada mõtted.

Selline täielik lõõgastus ongi tervenemise seisund. Reiki võimaldab energial liikuda loomulikul viisil ning seeläbi rahuneb meel, suureneb elujõud, tervendades ja harmoniseerides. Käed ja selle asendid on Reiki energia läbivoolu kanaliteks. Iga käeasendit hoitakse keskmiselt 3 minutit, kuid vajadusel ka pikemalt.

Reiki tervendaja võib energiablokeeringut, kõrvalekallet harmoonilisest olekust tajuda nii oma käte kui kogu kehaga. Need tajud võivad olla kuuma- või külmatunne, elektriline impulss kätes, torked/valu sõrmedes ja kätes, käte suremise tunne, surve/valu käes kuni õlani välja. Asendit hoitaksegi nii kaua kuni praktik tunneb nende aistingute vähenemist või kadumist. Samal ajal võib ka klient tunda ja tajuda energia liikumist kehas, emotsioonide esile kerkimist, värve, mälestusi vmt.

Kuidas reiki töötab?

Reikienergia on tark ehk intelligentne energia, mis liigub sinna, kus teda kõige enam vajatakse – algpõhjuseni välja. Piltlikult võib kirjeldada seda kui voolavat jõge, mis sümboliseerib vabalt kehas liikuvat energiat. Vahest kukub jõkke kiviklibu, vahest suurem kivi ning takistab järk-järgult veevoolu – need on inimeste mured, hirmud, viha ja muud alla tõmbavad tunded. Kui kiviklibu ja veidi suuremad kivid liiguvad üksteisele lähemale, moodustub kuhjatis ning varsti niriseb vesi ainult vaikselt läbi. Sarnasel viisil käitub ka energia inimeses.

Seda meetodit on lihtne rakendada nii enda kui teiste heaks, sest olemuslikult Reiki mõtleb ja otsustab inimese eest. Reiki sügavus seisnebki selles, et aitab ratsionaalsest mõtlemisest lahti lasta ja olla kehaliselt tunnetuslik, aitab ja õpetab mediteerima ning olla järjepidevalt kohal. Reiki tervendab nii mentaalselt, emotsionaalselt kui füüsiliselt. Tulemus sõltub iga isiku individuaalsest hetkeolukorrast ja elukogemusest, kuna inimene tõmbab endale seda energiat, mida on tal vaja just sel ajahetkel kõige enam. Praktik töötab intuitiivselt kehaga, füüsilisel ja mittefüüsilisel tasandil, tunnetades, kuhu ja millal oma käsi liigutada.

Vahel võib üks sessioon olla just täpselt see, mida vaja on ja annab piisavad varud edasiminekuks. Siiski on soovituslik 3, vajadusel rohkem, kohtumist piisavate vahedega, et kliendil oleks aega endaga tegeleda ning muutusi märgata. Kuna Reiki on suurepärane lõõgastumise moodus, siis võib seda võtta endale nagu näiteks klassikalist massaaži.

Kasulik teada reiki kohta

Reiki on iidne energiateraapia vorm, mille taasavastas dr. Mikao Usui 19. sajandi lõpus Jaapanis. Ta nimetas selle Reikiks, kuna tema arvates kirjeldas see sõna kõige täpsemini universaalset eluenergiat. Sellist, mis rahustab meeli, suurendab elujõudu, tervendab ja harmoniseerib.

Erinevates kultuurides võime leida Reikile erinevaid sõnu nagu Prana, Mana, Ki, Chi, Valgus, Püha Vaim, Bioenergia, Kõrgem Teadvus jne. Reiki põhineb idamaade filosoofiatel. Reiki meetodi juured ulatuvad muistsesse Indiasse, Tiibetisse ja Hinnasse, kust need teadmised ja praktikad levisid ka Jaapanisse, kus sensei Usui lõi neile põhineva Loomuliku Tervendamise Meetodi nimega Reiki.

Reiki eetika

Professionaalne praktik on üldiselt läbinud vähemalt teise taseme Reiki kursuse. Kasuks tulevad nõustamise-, esmaabi ja anatoomilised oskused. Kuigi Reiki sobib kõigile ja vastunäidustusi ei ole, siis hea tava kohaselt tehakse seansse ainult klientidele, kes ise seda soovivad. On oluline, et klienti ei survestata ega sunnita ravi vastu võtma. Reiki praktik saab aidata, kuid ravi vastutus on kliendil.

Reiki täiendab tavameditsiini, kuid ei asenda seda. Reiki eetikast ja tervendamise põhiprintsiipidest tulenevalt hoidub reiki kanaldaja meditsiiniliste terminite kasutamisest ja diagnoosi panekust erialase väljaõppe puudumisel. Suuremate tervisehädade korral soovitab praktik pöörduda arsti poole.

Huvitavaid fakte teadusest reiki kohta

Mitmed katsed üle kogu maailma on andnud kinnitava vastuse, et meridiaanide, tshakrate ja biovälja olemasolu on võimalik aparaatidega mõõta ning energiaga ravimine ei põhine vaid platseeboefektil. Paljude lääneriikide (USA, Inglismaa, Iirimaa jt.) haiglates ning kliinikutes on Reiki tunnustatud ravimeetod. Seda kasutatakse tihti vähiravis, intensiivravi- ja sünnitusosakondades, ka taastusravis. On tavaline, et kirurgid, anestesioloogid ja meditsiiniõed kasutavad Reikit oma igapäevatöös, kuna see meetod vähendab efektiivselt stressi, valu, turset, ärevust ja kiirendab taastumise protsesse.

Tunnustatud inglise biofüüsiku James L. Oschman’i sõnul baseeruvad Reiki ja teised energiaga ravimise viisid ravija kätest väljuvatel energiaväljadel, mida on võimalik teaduspõhiselt mõõta (Oschman, 2002). Oma väidet kinnitab ta mitme varem sooritatud katsega, millest esimese tegi 1980-ndatel Colorado Meditsiiniülikooli teadlane John Zimmerman. Ta kasutas oma katses ülitundlikku magnetomeetrit (SQUID), mõõtes teraapia ajal energiaga ravija käte ümber tekkivat välja. Ilmnes, et ravija kätest väljub ravi ajal pulsseeriv biomagnetväli, vahemikus 0,3-30 Hz.

Zimmermann leidis, et ravija kätest lähtuv pulsseeriv väli ei ole kindla sagedusega, vaid muutub väga kiiresti, hõlmates sama sagedust, mida on võimalik saavutada ka PEMF-i (Pulsed Electromagnetic Fields) tekitava seadmega. PEMF-i tekitavat seadet kasutatakse meditsiinis erinevate kudede paranemise kiirendamiseks (Charman, 2000).

Uuringud reiki kohta

Reiki tõhususe kohta on teostatud mitmeid uuringuid ning üks suurem neist korraldati 2001 a. jaanuarist kuni 2002 a. juunini. Selle käigus tehti kokku 1480 Reiki seanssi. Tulemustest selgus, et Reiki omab märkimisväärset positiivset mõju, vähendades patsientidel stressi ja rahutust keskmiselt 94%, iiveldust 80%, valu 78% võrra ja parandas une kvaliteeti 86%-l patsientidest (Moore, 2004). Suurem osa Reiki ravi efektiivsuse uurijatest on vaadelnud selle meetodi mõju haiguse üldsümptomitele: valu, ärevuse, väsimuse, hirmu taseme muutustele.

Kirurgid ja anestesioloogid, kes kasutavad Reikit oma igapäevatöös, väidavad, et nende patsientidel esineb enne operatsiooni vähem stressi, hirmu ning peale operatsiooni vähem valu, ebamugavustunnet, iiveldust ja nad on rahulikumad. Paljudel juhtudel on täheldatud haavade, luumurdude kiiremat paranemist, mis vähendab haiglas viibimise aega. Tihti väheneb valuvaigistite, antidepressantide, unerohu jt. medikamentide vajadus.

Ameerikas kasutatakse enam kui 50-s suuremas haiglas ja kliinikus energiaga ravimist. Lisaks on väga mitmetes Austraalia, Inglismaa, Iirimaa haiglates ning kliinikutes eraldi osakond Reiki ravi jaoks.

Kasutatud allikad

Kui reiki saab aidata