fbpx

Praktikud

Unehäired

Mis on unehäired?

Unetus on kõige tuntum unehäire, kuid see pole kaugeltki ainus. Arvukad igas vanuses inimesed võitlevad unehäiretega, mis mõjutavad une kvaliteeti või kestust. Uneprobleem on pidev raskus piisavalt magada, et ärkveloleku ajal end hästi tunda.

Uneprobleemid on väga levinud, hiljutine uuring näitas, et kuni iga kolmas täiskasvanu väidab, et tal on unehäired. Suurem uneprobleemide esinemissagedus on leitud naistel, lastel ja eakatel.

Kuigi me kõik oleme kogenud pingelistel aegadel kehva und, ei tähenda mõni magamata öö koheselt uneprobleeme või -häiret. 

Unehäired
elizabeth-lies-PIQCA1ReSgU-unsplash

Ebapiisav kogus või kvaliteetse une puudumine loob pinnase rohkemaks kui lihtsalt väsimus. Unisus häirib kognitiivseid võimeid, mis võib põhjustada lastel õpiraskusi, igas vanuses inimestele mäluhäireid, isiksuse muutusi ja depressiooni.

Inimesed, kellel on unepuudus, kogevad raskusi otsuste tegemisel, ärrituvust, neil langeb sooritusvõime ja väheneb reaktsiooniaeg, mis seab nad ohtu auto- ja tööõnnetuste tekkeks. Unekaotus võib elule negatiivselt mõjuda, aidates kaasa rasvumise, diabeedi ja südamehaiguste tekkele.

Millised on peamised unehäired?

Uneapnoe

Uneapnoe on unehäire, mille puhul une ajal hingamine ajutiselt peatub. See võib juhtuda seetõttu, et õhk ei saa korralikult läbi nina ja suu voolata hingamisteede füüsilise ahenemise (tuntud kui obstruktiivse uneapnoe) tõttu või seetõttu, et aju lakkab suhtlemast hingamist kontrollivate lihastega (tuntud kui tsentraalne uneapnoe). Mõlemad tüübid võivad ilmneda koos, nn keerulise uneapnoe korral; üldiselt on obstruktiivne uneapnoe oluliselt sagedasem, eriti vanematel meestel.

Uneapnoe tunnusteks on tugev norskamine, lämbumistunne une ajal ning päevane unisus või üldine väsimus.

Obstruktiivne uneapnoe on põhjustatud hingamisteede obstruktsioonist. Hingamisteede ummistuse riskitegurid on rasvumine, kitsad hingamisteed, mandlite suurenemine või muud füüsilised kõrvalekalded. Liigne alkoholitarbimine enne magamaminekut võib samuti soodustada uneapnoe tekkimist, lõdvestades kurgulihaseid. Tsentraalne uneapnoe on seotud insultide, opioidravimite kasutamise, suure kaela ümbermõõdu ja teatud südamehaigustega. Meestel on suurem risk mõlemat tüüpi uneapnoe tekkeks, kuid hiljutised uuringud näitavad, et naistel võib uneapnoe esineda sagedamini, kui seni arvatud.

 

Rahutute jalgade sündroom

Rahutute jalgade sündroom on neuroloogiliselt põhinev unehäire, mille puhul inimene tunneb kätes või jalgades ebamugavaid aistinguid (nt põletustunnet, kipitust või sügelust), mis tekitab soovi jäseme(te) liigutamiseks. See võib raskendada uinumist või äratada unest. Rahutute jalgade sündroom võib oluliselt vähendada unekvaliteeti ja seda on seostatud ärevuse, depressiooni ja muude emotsionaalse stressi vormidega. Seda esineb sagedamini naistel ja arvatakse, et see mõjutab 2–7 protsenti elanikkonnast.

Sündroomi täpne põhjus pole täielikult teada, kuigi arvatakse, et sellel häirel on geneetiline komponent. Seisundi riskitegurid on rasedus, vanus, madal rauasisaldus veres ja soodumus. Riski suurendavad ka teatud ravimid, eriti need, mis mõjutavad dopamiini.

 

Unes kõndimine ja unes rääkimine

Unes kõndimine (tuntud ka kui somnambulism) ja unes rääkimine on seotud unehäired, mida liigitatakse parasomniateks või une ajal esinevateks ebanormaalseteks käitumisteks.

Uneskõndimine, mille käigus inimene tõuseb voodist, kõnnib ringi ja võib isegi täita keerulisi ülesandeid, esineb tavaliselt une mitte-REM-faasis. See esineb sagedamini lastel, kuid mõjutab ka mõnda täiskasvanut. Uneskõndijal võivad olla silmad lahti, rääkida või muul viisil ärkvel olla, kuid järgmisel hommikul ei mäleta ta episoodi. Unes kõndimine on üldiselt kahjutu, kuid võib samas ruumis viibijatele olla murettekitav. Harvadel juhtudel võib inimene oma kodust väljuda või isegi sõidukit juhtida ja kui sellega ei tegeleta, võib see olla ohtlik.

Unes rääkimine võib toimuda nii REM- kui ka mitte-REM-une ajal. Magav inimene võib rääkida täislausete, üksikute sõnade või täieliku jaburusega. Unes rääkimine iseenesest ei mõjuta üldiselt une kvaliteeti halvasti, kuid see võib häirida voodikaaslasi. See võib olla ka mõne muu unehäire sümptom, näiteks öised hirmud. Nagu uneskõndimisega, räägivad lapsed unes tõenäolisemalt kui täiskasvanud; häirel on tõenäoliselt geneetiline komponent, kuna see näib esinevat perekondades.

Uneskõndimise täpne põhjus pole teada. Teatud tegurid, nagu unepuudus, haigus, ärevus või ravimite kasutamine, võivad teatud põhjustel põhjustada uneskõndimise episoode.

 

Unehalvatus

Mõiste “unehalvatus” ehk uneparalüüs viitab seisundile, milles inimene hõljub REM-une ja ärkveloleku vahel, kas ärkamisel või uinumisel. Inimene on tavaliselt teatud määral teadlik, kuid nagu REM-une puhul tüüpiline, ei suuda ta liikuda ega rääkida. Paljudel juhtudel tekivad hallutsinatsioonid. Unehalvatus kestab tavaliselt mõnest sekundist mõne minutini.

Kuigi suur hulk inimesi kogeb aeg-ajalt unehalvatust, siis palju väiksemal arvul – hinnanguliselt 5–8 protsenti elanikkonnast – esineb episoode regulaarselt. Unehalvatus, kuigi üldiselt arvatakse olevat kahjutu, võib inimest häirida. Need, kes kogevad sagedasi episoode, võivad hakata magama minemist kartma või märgata unekvaliteedi drastilist langust kõrgendatud ärevuse tõttu.

Unehalvatuse ajal arvatakse, et aju ärkab REM-unest enne, kui keha seda teeb. Mis selle mittevastavuse täpselt põhjustab, pole aga täielikult mõistetav. Mõned tegurid, mis näivad vallandavat unehalvatuse episoode, on unepuudus, ajavahe, häiritud une- ja ärkveloleku tsüklid või kõrgendatud stress (sealhulgas stress eelmise unehalvatuse episoodi tõttu). Narkolepsia võib olla ka unehalvatuse algpõhjus. Arvatakse, et geneetika on seotud korduvate juhtumitega.

 

Narkolepsia

Narkolepsia on unehäire, mille puhul inimene kogeb päeva jooksul sageli domineerivat magamistungi, mistõttu võib tahtmatult või näiliselt ilma hoiatuseta magama jääda. Mõnel juhul võib inimene kogeda katapleksiat – äkilist lihasnõrkust, mis võib põhjustada kokkuvarisemise – või erksaid hallutsinatsioone episoodi ajal või pärast seda. Narkolepsia on neuroloogiline häire, mis on tavaliselt eluaegne. See algab tavaliselt lapsepõlves või noores täiskasvanueas, kuigi on võimalik, et see ilmneb hilisemas elus.

On näidatud, et narkolepsia reageerib teatud stimuleerivatele ravimitele nagu metüülfenidaat või amfetamiin, aga ka mõnedele antidepressantidele, mis võivad vähendada päevast unisust. Elustiilimuutused, nagu treeningu suurendamine, plaanipärased uinakud ning kofeiini ja alkoholi vältimine, on samuti avaldanud positiivset mõju paljudele haigetele.

Kui me muretseme une enda pärast, võime sageli tekitada uneprobleeme või süvendada olemasolevat uneprobleemi. Näiteks kui oleme mures, kuna ei maga tavaliselt kaheksa tundi öösel, ja arvame, et midagi on valesti, võib see mure ise põhjustada öösel kehva une.

Tee test ja leia enda probleemile vastav praktika

Kasutatud kirjandus

mentalhelp.net/articles/sleep-disorders/

psychologytoday.com/intl/basics/sleep/other-sleep-disorders

Unehäired segavad elamist