fbpx

Praktikud

Chi Nei Tsang kõhuteraapia

Chi Nei Tsang (CNT) sessioon alguses toimub arutelu praktikuga, mille eesmärgiks on välja selgitada tervisega seotud taust – nii füüsilised kui ka emotsionaalsed terviseprobleemid.

Seejärel palub praktik heita massaažilauale selili ja riided eemaldatakse kõhult nii, et see on masseerimiseks vaba rinnakorvist kuni vaagna ülaosani.

CNT praktikud kasutavad sõrmeotsi, käsi, õli, kerget survet ja massaažitehnikaid, et vabastada blokeeritud energiaid ja pinged kõhupiirkonnas ning aidata kaasa keha energiavoo tasakaalu taastamisele. CNT puhul on väga oluline hingamine ja väljahingamisel kindlate häälikute (igal organil on oma) häälimine. Nt “Haa” on süda ja “Choo” neerud. Praktik hingab ja häälib kliendiga kaasa. Tekib samasugune efekt nagu vabastaval hingamisel.

Kõhuteraapias kasutatakse ka Qi Gongi, Tai Chi ja Kung Fu tehnikaid keha, meele ja vaimu tasakaalustamiseks.

Chi Nei Chang

CNT seanss kestab umbes 1 tund ja lõpeb sellega, et praktik annab nõu, kuidas ennast iseseisvalt aidata kodus meditatsioonide ja visualiseerimisega.

Olenevalt probleemist ning füüsilistest näidustustest võib soovitada praktik mitut seanssi. Kõhumassaaži võib teha maksimaalselt 2 korda nädalas ja kogu ravikuur võiks hõlmata kokku 10 seanssi.

Kõhumassaaži tulemuselivad vabaneda erinevad emotsioonid, nagu naer või nutt. See annab juurde vitaalsust, kõrvaldab stagnatsioonid, puhastab toksiinidest, tasakaalustab keha viit elementi (tuli, vesi, õhk, maa, eeter) ning selle kaudu ka inimese psüühikat. Lisaks on see kasulik immuunsüsteemi tugevdamiseks.

Millistel juhtudel võib Chi Nei Tsang aidata?

See massaažitehnika töötati välja traditsioonilise hiina meditsiini põhimõtete järgi, mille kohaselt on emotsionaalsed blokeeringud salvestunud füüsiliselt meie kehas. Eesmärgiks on meie siseorganid valust vabastada ning tervendada.

Tänapäeval kasutatakse CNT-d mitmesuguste seisundite leevendamiseks ja raviks, nagu näiteks:

 • krooniline valu erinevates kohtades kehas
 • psüühikaga seotud probleemid
 • stressist tingitud terviseprobleemid ja peavalud
 • energiaprobleemid, nagu näiteks krooniline väsimus ja autoimmuunhaigus
 • vereringeprobleemid
 • seedeprobleemid, näiteks kõhukinnisus, gaasid ja aeglane seedimine
 • probleemid suguelundite piirkonnas, sealhulgas viljatus
 • jalalabade ja põlvedega seotud probleemid
Chi Nei Chang seedesüsteem
Kuigi paljud inimesed võivad sellesse lähenemisse suhtuda eelarvamustega, on suures osas teada, et näiteks armudes tunneme kõhus “liblikaid” või et muredest ja stressist tekivad kõhuvalud ning -krambid. Üheks tavaliseks näiteks on see, et lastel tekivad kõhuvalud, kui ende elus toimuvad suured muutused nagu lasteaeda või kooli minek.

Chi Nei Tsang vastunäidustused

CNT on sajandeid vana tervisekunst ja on olnud osa Hiina tervendavast traditsioonist juba sajandeid. Kuid siiski on igal inimesel individuaalsed vajadused ja erinev tervislik seisund, mistõttu on väga oluline enne seanssi Chi Nei Tsang praktikuga arutada oma tervise seisukorda ja võimalikke vastunäidustusi.

Siin on nimekiri mõningatest vastunäidustustest, mille puhul CNT ei ole soovitatav:

 • kasvajad, rasedus, menstruatsioon, kõhulahtisus, kõrge vererõhk, palavik, tugev nõrkus ja kurnatus, tromboosid ja emakasisesed spiraalid.
 • enne massaaži ei tohiks süüa vähemalt 2 tundi.
 • kõhupiirkonna operatsioonist peab olema möödunud vähemalt 1 aasta.
 
Südamehaiguste või hüpertensiooni korral tuleks olla ettevaatlik, sest teraapia võib mõjutada vererõhku.

Kasulik teada Chi Nei Tsangi kohta

Taoistlikud mungad kasutasid kõhumassaaži esimest korda sadu aastaid tagasi oma kloostrites, et aidata enda kehadel puhastuda, saavutada füüsilist ning energeetilist tugevust ning vastupidavust haigustele, mis omakorda aitas neil säilitada vaimseks tegevuseks vajalikku energiat.

Tänasel päeval on CNT meetodi edendaja ja paljude raamatute autoriks on Tais elav Hiina taoist ja Qi Gong meister Mantak Chia.

Tuhandeid aastaid tagasi mõistsid taoistid, et emotsioonid mõjutavad elundeid ja nägid, et haiguste peamiseks põhjuseks on kehast vabastamata emotsioonid. Me võime tunda selliseid emotsioone nagu viha, kurbus, hirm või armukadedus ega tea, kuidas neist lahti lasta. Kõik need emotsioonid on seotud konkreetse elundiga ja võivad häirida nende normaalset toimimist.

Tegelikult tähendab Chi Nei Tsang “siseorganite energia töötamist” või “siseorganite chi transformatsiooni”.

Energiakeskuste kaart Chi Nei Chang kõhuteraapias

Kuigi emotsioone ei saa moraalse hinnangu järgi klassifitseerida – sest me ei vali seda, kuidas end tunneme – valime siiski alateadlikult viisi, kuidas oma emotsioone juhime.

Kui me ei suuda vihast üle saada, muutub see tõenäoliselt püsivaks raevuks. Raev omakorda võib põhjustada näiteks selliseid patoloogiaid nagu krooniline valu ja kõhukinnisus, menstruaaltsükli häired või migreen.

Meie keha ütleb täpselt, kuidas end tunneme, sest me ei suuda seda mingil muul tervislikumal viisil märgata.

Kasutatud allikad

Kui Chi Nei Tsang kõhuteraapia saab aidata