Läbipõlemine on kroonilise stressi seisund, kus inimene tunneb end emotsionaalselt, vaimselt ja füüsiliselt kurnatuna. Puudub energia ja motivatsioon töö tegemiseks või elus osalemiseks ning need inimesed kipuvad enam ka töölt puuduma.
Osaliselt on see kindlasti seotud sellega, et läbipõlenud inimeste immuunsüsteem on nõrgem ja seetõttu on nad sagedamini haiged. Lisaks vaevavad kurnatussündroomiga inimesi kõiksugu lihaspinged ja -valud. Selle kõige tulemusena langeb inimeste efektiivsus töökohal.
Selles pole midagi imestusväärset – uuringud on näidanud, et 23% töötajatest tunnevad end oma sõnul tööl tihti või alati läbipõlenuna, ning tervelt 44% veel ütleb, et tunneb end sedasi vahetevahel. Läbipõlemisest on kirjutatud arvukaid artikleid ning on ilmne, et tegu on olulise ja aktuaalse teemaga.
Läbipõlemine võib tekkida mitmete erinevate tegurite tõttu. Kõige levinumad põhjused on:
Iga inimene võib kogeda läbipõlemist erinevatel põhjustel ja erineval viisil. Läbipõlemine võib olla raske ja selle ennetamine ning ravimine võib nõuda professionaalset abi.
Füüsiline ja emotsionaalne kurnatus on esimene püsivam reaktsioon ülekoormusele ja stressile. Mõned läbipõlemise sümptomid on:
Läbipõlemine võib olla keeruline ja tõsine seisund, selle ennetamiseks on mõningaid nippe.
Hoolitse oma füüsilise tervise eest: Leia aega regulaarse trenni või muul viisil liikumise jaoks. Vaata ja mõtle läbi, mis on rõõmu või energiat andvad aktiivsed tegevused, mis sind kutsuvad. Füüsilise tervise seisukohast on lisaks oluline ka tervislik toitumine ja piisav uneaeg, mis võivad aidata vähendada stressi ning suurendada keha vastupidavust. Füüsiline tervis on oluline ka emotsionaalse heaolu jaoks.
Planeeri oma aega: Töö- ja eraelu tasakaal on oluline, et vältida ülekoormust ja stressi. Planeeri oma aega nii, et sul oleks piisavalt aega puhkamiseks, lõõgastumiseks ja meelelahutuseks. Kui planeerid enda kalendrisse olulised kohtumised ja tegevused, siis märgi ka pauside või trenni ajad.
Sea piirid: Sea endale piirid, mis aitavad vältida ülekoormust ja stressi. Mõnele inimesele on eriti raske, teiste poolt esitatud palvele, “ei” öelda. Sellisel juhul võidakse ühele inimesele liigsed ootused ja töökohustused seada. Lahenduseks on mõista ja õppida tunnetama enda piire ja ära öelda mittesobivast liigsest tööst või kohustustest.
Arenda oma oskusi: Kui tunned, et su töö on muutunud liiga rutiinseks või igavaks, siis proovi leida uusi väljakutseid ja arenda oma oskusi. See võib aidata hoida huvi oma töö vastu ning suurendada enesekindlust. Samuti loob laiem silmaring lihtsalt huvitavama maailma ja huvi elu vastu.
Hoia kontakti teiste inimestega: Suhtlemine teiste inimestega võib aidata vähendada stressi ja üksindustunnet. Hoia kontakti oma sõprade ja perega ning ära karda paluda abi, kui tunned, et seda vajad. Enamalt jaolt tulevad sõbrad ja head töökaaslased appi, kui julgeda olla avatud ning aus.
Võta aega iseendale: Leia aega, et teha midagi, mis sulle meeldib ja mis paneb sind end hästi tundma. See võib olla näiteks lugemine, jalutamine, meditatsioon või muu tegevus, mis aitab sul lõõgastuda ja taastuda. Oluline on muuta endale võetud aeg regulaarseks, sest sellisel juhul on mõju püsivam.
Pöördu professionaalse abi poole: Kui tunned, et oled hakanud kogema läbipõlemist, siis ei tohiks kõhelda abi otsimisel. Professionaalne abi võib aidata sul leida uusi lahendusi ja strateegiaid läbipõlemise ennetamiseks ja sellest taastumiseks.
Need on vaid mõned võimalused, kuidas ennetada läbipõlemist. Oluline on kuulata oma keha ja meelt ning reageerida stressisümptomitele varakult, et vältida olukorra halvenemist.
helpguide.org/articles/stress/burnout-prevention-and-recovery.htm
prudens.ee/labipolemine/
mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/burnout/art-20046642