Söömishäired on psühhiaatrilised seisundid, mis kahjustavad inimese kehalist ja vaimset tervist ning halvendavad üldist elukvaliteeti, mille tagajärjel kannatavad suhted, tööalane ja isiklik areng. Tavaliselt tähendab see, et keha ei saa korralikult toimimiseks piisavalt kaloreid või on tegemist regulaarse ülemäärase söömisega.
Elu jooksul haigestub söömishäiresse umbes 8% naistest ja 2% meestest. Tuntuimad söömishäired on anoreksia (anorexia nervosa) ja buliimia (bulimia nervosa). Ent liigsöömist – mille puhul inimene tunneb soovi regulaarselt üle süüa – tunnistatakse üldiselt inimese enda häireks.
Söömishäiretega inimeste suremus on kõrgem kui teiste vaimuhaigustega inimeste puhul. Iga viies diagnoositud inimene sureb füüsiliste tüsistuste või söömishäirega seotud enesetapu tõttu.
Söömishäire füüsilised tunnused on järgmised:
Anorexia Nervosa on see, kui keegi hoiab oma kehakaalu sundmõtlemise tulemusel madalal. Piirates drastiliselt enda söödavat toidukogust ja pidades dieeti. Siin on toodud uskumused ja käitumisviisid, mis on anorexiale iseloomulikud:
Buliimia (bulimia nervosa) on söömishäire, millele on iseloomulikud korduvad liigsöömishood, ülemäärane muretsemine oma kehakaalu pärast ja püüd seda kontrollida äärmuslike meetmetega. Siin on loetletud uskumused ja käitumisviisid, mis on buliimiale iseloomulikud:
Liigsöömishäire ja buliimia vahel on mitmeid sarnasusi ja mõlema puhul on tegemist suure koguse toiduga liialdamisega. Kuid liigsöömisega ei kaasne puhastumist, et hoida oma kaalu kontrolli all.
Liigsöömishäirega kaasnevad näiteks:
Ühelgi söömishäirel pole ühest põhjust. Sageli ei mõisteta, miks igapäevane vabatahtlik tegevus nagu söömine, muutub mõne inimese jaoks häireks, kuid teise jaoks mitte.
Häiritud suhe toiduga ja emotsionaalne habrasus on kõigi söömishäirete tunnused. Söömishäired algavad tavaliselt märkamatult ning inimene sööb tavapärasest veidi rohkem või veidi vähem toitu. Soov süüa rohkem või vähem muutub üha tungivamaks, kuni see võib saada inimese olemise keskpunktiks.
Mingi osa on tingitud bioloogiast, sest söögiisu ja toidutarbimise reguleerimine on väga keerukad protsessid. Paljud ajus ja kehas olevad hormoonid annavad märku näljast ja küllastumisest.
Tõendid viitavad ka sellele, et söömishäiretel on geneetilised ja perekondlikud juured. Samuti on kultuuril oluline roll selles, kuna inimesed, eriti naised, on sunnitud vastama iluideaalile, mis on suuresti määratletud kaalu alusel.
Muud mõjutavad tingimused võivad olla põhjustatud stressist, sotsiaalsetest raskustest, üksindusest, depressioonist, traumadest või dieedist.
Söömishäiretega inimestel võib kuluda palju aega – mõnikord aastaid või aastakümneid – kuni nad otsustavad abi otsida. Kui nad seda teevad, on olemas mitmeid võimalusi, mis aitavad neil taastuda.
Söömishäiretega inimesed saavad sageli ambulatoorset ravi, kuid rasketel juhtudel võib olla vajalik haiglaravi. Ravi tähendab arsti abi, psühholoogi ja toitumisspetsialisti tuge, kes tegelevad haiguse erinevate teguritega. Mis tahes tüüpi söömishäirete ravimeetodid hõlmavad kognitiivse käitumisteraapia söömishäirete jaoks kohandatud versiooni, koostööd perega ning pereteraapiat.
Olenevalt söömishäire tekitanud põhjusest võib olla toeks ja abiks erinevad kehapõhised e. somaatilised praktikad.